den otců
den otců program

Ve Skupicích slavili Dne otců

V sobotu 20. června 2015 na Statku Pohoda ve Skupicích probíhala Oslava Den otců. Aktivity, kterých se všichni návštěvníci mohli zúčastnit, byly zaměřeny především pro muže a jejich děti. Hned při příjezdu na náves návštěvníky vítala výstava historických i nových traktorů, kterou připravila firma Agrima Žatec a skupičtí obyvatelé – Jiří Průcha, Josef Prokš a další. Přímo na dvoře Statku Pohoda lidé obdivovali historické frézy Jiřího Soukupa s celou řadou příslušenství. Jiří Soukup poutavě a s láskou vyprávěl o svých krásně renovovaných strojích a odpoledne také návštěvníky vozil. Za statkem Pohoda měli svou výstavu modeláři z DDM Postoloprty. V hlavní budově statku dominovala výstava loveckých zbraní a trofejí Pavla Ježka a Vladivoje Holocha. Krásnou keramickou Skupickou medaili získali všichni, kteří spolu s dětmi společně prošli alespoň osmi dílnami z dvanácti možných. Do přípravy dílen a soutěží se zapojila Obchodní akademie a Střední odborná škola generála Františka Fajtla z Loun. Je to odborná škola, která vznikla postupným slučováním tří škol se širokou nabídkou studijních a učebních oborů. Otcové, ale někdy i maminky spolu se svými dětmi, si pod odborným vedením vyráběli ptáčka z plechu nebo šili srdíčko, vyzkoušeli si řezání ytongu nebo řezání a svařování plastových trubek. S Dagmar Bartošovou si mohli odrátkovat kamínek a ti šikovnější i třeba lahev. Další střední školou, která ve Skupicích připravila dílny pro děti a jejich otce byla Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská z Kamenického Šenova, se kterou mohli návštěvníci rýt do skla na ryteckém stroji nebo si vyzkoušet lepení sklíček. Ze Statku Pohoda, kde návštěvníci viděli také ukázku výroby čistíren společnosti Hydroclar, s.r.o., se účastníci mohli vydat na krátkou procházku k řece Ohři, kde ve vojenském bunkru z 2. Světové války Lukáš Božovský vystavil válečné předměty a dokumenty. U bunkru si návštěvníci také mohli vyzkoušet střelbu ze vzduchovky na cíl. Na statku nechyběla ani zvířata, členové ZO Lenešice předvedli ukázku výcviku psů. Překvapením byla jízda obrněným transportérem, který vozil zájemce k bunkru a zpět. Pro dobrou zábavu hrály orchestry Základní umělecké školy Louny - Twisty Vois, The Bluberries a Morgan, také žáci historického šermu předvedli své umění. Nechybělo dobré jídlo a pití. Klobásy, které si mohli sami účastníci opéct na ohýnku, ale i další dobroty zajistila Restaurace u Kaiserů z Lenešic. Otcové si mohli vybrat pivo ze dvou pivovarů - Lounský žejdlík, s.r.o. a Pivo ZLoun, s.r.o. Akci připravilo občanského sdružení Stopy, o.s. spolu se Základní uměleckou školou Louny a společností Hydroclar, s.r.o. a finančně ji podpořil Ústecký kraj a město Louny.